راه اندازی گیت اتوماتیک چندان آسان نیست. این کار فرایندی واقعا پیچیده است و به همین دلیل مهم است که خریداران آینده بدانند گیت برای آن ها چه استفاده هایی دارد. آن ها باید به طور کامل درباره ی انتظاراتی که از گیت دارند به تکنسین توضیح دهند تا تکنسین بتواند گیت مناسب آنها را تحویل دهد. خریداران آینده نیز باید از میان مواد اولیه متنوع، سبک ها، رنگ ها، انواع روش های کنترل و هدایت در به روش خودکار و راه های باز کردن گیت یکی را انتخاب کنند. قبل از نصب، تکنسین باید گیت را از نظر ایمنی آزمایش کند تا بتواند تشخیص دهد که آیا گیت مناسب این ورودی است یا نه.

همانند هر دستگاه دیگری، احتمال اینکه در طول فرآیند نصب مشکلی بوجود بیاید هست. برخی از رایج ترین آن ها را باهم بررسی میکنیم:

مشکلات ناشی از پایین آمدن دمای هوا

مشکلاتی که گیت اتوماتیک ممکن است با پایین آمدن دما تجربه کند شامل تاخیر گیت باز شدن و یا حتی باز نشدن گیت است.

حتی اگر از گریس مخصوص استفاده کنید، اجزاء فلزي گیت همزمان با کاهش دما منبسط می شود. دمای هوا گریس را هم سفت می کند و باعث می شود که گیت هنگام باز شدن نیاز به قدرت بیشتری داشته باشد و کار سخت تر شود.

مشکل دیگر این است که باتری در داخل یک جعبه فلزی قرار دارد. و همزمان با کاهش دما در خارج، دمای داخل باتری نیز کاهش می یابد و این فعالیت باتری را به دلیل کاهش واکنش الکترومغناطیسی سخت می کند. این واکنش برای تولید جریان الکتریکی لازم است تا سیستم گیت اتوماتیک به کار بیفتد. اگر توجه کرده باشید درصورتیکه چند بار برای باز کردن گیت تلاش کنید، در نهایت کار خواهد کرد.

اتفاقی که در اینجا می افتد بسیار به ماشین شما زمانی که هوای بیرون سرد است, شبیه است. هنگامی که موتور به علت هوای سرد بیرون کار نمی کند، می توانید چراغ های جلوی خودروی خود را به مدت نیم یا یک دقیقه روشن کنید تا موتور شروع به کار کند. همین اتفاق زمانی که چندین بار سعی می کنید موتور را روشن کنید نیز پیش می آید. این اقدامات باعث ایجاد یک مقاومت داخلی در باتری و گرم شدن فیزیکی فضای داخل آن می شود که برای  شروع به کار موتور کافی است.

اگر گیت شما تیک تیک صدا می دهد، این نشان دهنده تلاش سوئیچ برق سیملوله باتری برای بسته شدن است، اما به دلیل اینکه قدرت کافی را ندارد، امکان پذیر نیست.

خوشبختانه برای رفع نواقض در راه حل های ارزان قیمتی پیش پای همه ی ما هست که با پیروی از آن ها می توانیم مشکل خود را حل کنیم.

1) کابل ها را از باتری جدا کنید و سپس انتهای کابل ها و همچنین پایانه های باتری را تمیز کنید.

2) اگر جعبه باتری شما فلزی است، باید یک لایه نازک ازعایق  استیروفوم را به پایین و دو طرف جعبه بزنید.

اخطار:  هرگز از عایق پلی اتیلن برای پوشش سطح بالایی باتری استفاده نکنید.

از آنجا که باتری در طول فرایند شارژ کردن، گاز هیدروژن تولید می کنند، قسمت بالای باتری و جعبه باتری باید برای از بین بردن هیدروژن و جلوگیری از فاجعه ای مانند انفجار سوراخ شوند.

1) به سوئیچ برق سیملوله و اتصالات برق خود نگاه کنید تا زنگ زدگی های احتمالی را پیدا کنید. در صورت مشاهده، پایانه ها را پاکسازی کنید.

2) مراقبت غلطک ها و سطوح باربر باشید. باید ابتدا آنها را تمیز کنید و سپس با گریس مخصوص هوای سرد آن را روغن کاری کنید. شما می توانید این نوع گریس را در تمام فروشگاه های قطعات خودرو پیدا کنید.

3) شارژر قطره چکانی (trickle charger) را بررسی کنید و مطمئن شوید که درست کار می کند.

اگر هیچکدام از این مراحل به شما كمك نكرد و هنوز با مکانیسم باز کننده گیت اتوماتیک خود مشکل دارید، پیشنهاد می كنم كه باتری را بیرون بیاورید و آن را به یک فروشگاه قطعات خودرو نشان دهید. در آنجا به شما می گویند که به باتری جدیدی نیاز دارید یا نه. در صورتیکه به باتری جدیدی نیاز پیدا کردید، حتما باتری خریداری کنید که قدرت روشن شدن درهوای سرد (High Cold Cranking Amps) را داشته و چرخه عمیق باتری (Deep Cycle battery) را نداشته باشد چراکه باتری هایی که این قدرت را دارند، در یک فاصله زمانی کوتاه مدت، حتی زمانی که باتری و هوا سرد است، حداکثر آمپر را تولید می کنند. ” چرخه عمیق باتری” برای آمپر کم فشار و طولانی مدت است. این باتری را می توان در وسایل نقلیه تفریحی یا در قایق و چراغ استفاده کرد.

گیت حرکت و یا واکنشی از خود نشان نمی دهد و هیچ صدایی هم تولید نمی کند

ابتدا چک کنید ببینید قطع کننده و سوئیچ به درستی کار می کنند یا نه.

پریزی که گیت اتوماتیک به آن متصل است را بررسی کنید. می توانید  دستگاه های دیگر را به همان پریز وصل کنید و ببینید کار می کنند یا نه.

سپس همه ی پریزهای خود را نگاه کنید تا ببینند که آیا قطع کننده اتصال به زمين (ground fault interrupter) آنها دارد از کار می افتد یا خیر. همه ی آنها باید چک شود، زیرا اگر GFI از کار بیفتد، باعث می شود که برق هر دستگاهی در مدار آن ، قطع شود.

مشکل ممکن است از کنترل از راه دور باشد؛ ممکن است خراب شده باشد، باتری آن تمام شده باشد و یا “عمر مصرف” خود را باشد.

گیت در جایی که باید بایستد، متوقف نمی شود

اگر گیت شما در جایی که باید نمی ایستد، عمدتا به علت شکستگی سرپیچ کلید حد (لیمیت سوئیچ) یا بادامک (cam) آن است که در زمان تعیین شده نمی تواند به کلید حد ضربه بزند. اگر گیت اتوماتیک کشویی دارید، حتما دیده اید که یک اهرم، سرپیچ کلید حد را در محل خود نگه می دارد. این اهرم در داخل شکاف مهره حد (limit nut) سوار است. برای حل این مشکل باید آن را از شکاف حد شفت (limit shaft) خارج کنید تا در محل درست خود قرار گیرد.

گیت تنها زمانی باز می شود که کسی در کنار آن بایستد

این مشکل در دو حالت ممکن رخ می دهد.

اولین احتمال این است که آنتن بریده یا کوتاه شده است. سعی کنید آن را تا حد ممکن بر روی بلندی قرار بدهید و مراقب باشید که با سطوح فلزی دیگر تماس نداشته باشد.

احتمال دیگر می تواند تلاقی منبع انتقال پیام شما با منابع دیگر باشند. همه ی فرستنده های رادیویی نزدیک محل زندگی خود که شامل ایستگاه رادیویی، پایگاه نظامی، مسیر پروازی یا فرودگاه باشد را بررسی کنید. اگر این منابع در نزدیکی محل زندگی شما وجود دارد، باید یک گیرنده مخصوص و یک آنتن تهیه کنید.

پوشش گیرنده خود را بررسی کنید. معمولا چندین گیرنده جداگانه در درب بازکن وجود دارد . کلید ریموت خود را چک کنید. نامی که بر روی آن نوشته شده است با پوشش گیرنده یکی است. وقتی که ریموت را می زنید، باید منتظر صدای تیک گیرنده REC باشید.

گیت اتوماتیک بسته نمی شود

مشکلات مکانیکی:

بررسی کنید که مسیر حرکت درب با شی ای فیزیکی مسدود نشده باشد. بلبرینگهای چرخ را چک کنید که نشکسته باشند و در آخر به زنجیر و ریل نگاهی بیندازید تا آسیب قابل مشاهده ای ندیده باشد. برای درب های لولایی باید جک و لولا را بررسی کنید تا گیر نکرده باشد و یا نشکسته باشد.

اگر هنوز نمیتوانید علت را پیدا کنید، پس از اطمینان از خاموش بودن منبع تغذیه، زنجیر گیت کشویی یا جک گیت لولایی را جدا کنید. حالا سعی کنید گیت را باز یابسته کنید. اگر موفق به انجام این کار شدید یعنی گیت مشکل مکانیکی ندارد. ولی اگر نتوانستید گیت را حرکت دهید، مشکل مکانیکی است و باید با یک تکنسین حرفه ای تماس بگیرید.

مشکلات برقی:

ابتدا بررسی کنید کس دیگری بدون اطلاع شما فرمان “باز ماندن گیت” را نزده باشد.

سپس کلید سوئیچ را بررسی کنید. ممکن است عوارض خوردگی بر روی سوئیچ الکتریکی پشت سیلندر اصلی باقی مانده باشد، یا اینکه آتش نشانی به منظور تست سوئیچ کلید اداره آتش نشانی بدون اطلاع شما به خانه وارد شده باشد و فراموش کرده اند که آن را به حالت معمول خود برگردانند.

این مشکل همچنین می تواند زمانی رخ دهد که دستگاه هایی مانند سنسور فتوالکتریک یا غیره مانع بسته شدن گیت می شوند. ابتدا سنسور فتوالکتریک را با روشن بودن چراغ ایمنی LED آن چک کنید. چراغ در برد درب بازکن قرار گرفته است. اگر منعکس کننده دارید به آن نگاهی بیندازید تا جابجا و مرطوب نشده باشد. دست خود را در مقابل سنسور فتوالکتریک تکان دهید تا از درستی عملکرد آن مطمین شوید. صدای تیک به این معنی است که همه چیز روی روال است. از آنجایی که حشرات جاهای گرم را ترجیح می دهند گاهی اوقات باعث اختلال عملکرد سنسورهای ایمنی تصویری و جعبه های کنترل می شوند. بنابراین مرتب آن ها را چک کنید و با دستمال خشک تمیز کنید.

فرستنده های لبه ای (edge transmitters) را بررسی کنید. این فرستنده ها بر روی گیت با لبه های برگشته قرار دارد. ممکن است مشکل از باتری باشد که در این شرایط باید باتری را عوض کرد. بسته به نوع فرستنده ی لبه ای باتری مناسب آن را خریداری کنید. اگر باتری هیچ مشکلی ندارد، پس مشکل از خود فرستنده است. اگر فرستنده خوردگی دارد و یا به هر طریقی آسیب دیده است، باید آن را تعویض کنید.

برای قطع برق از قطع کننده استفاده کنید. این عمل به طور خودکار باعث رها شدن گیت می شود. هنگام روشن شدن موتور، ردیاب حلقه ای (loop detector) را بررسی کنید. چراغ های روی ردیاب حلقه ای در صورت بروز مشکل به شما هشدار می دهند. علاوه بر آن ممکن است چیزی به حلقه فشار بیاورد. اگر چراغ قرمز روشن شد، یکی از دو موقعیت بالا رخ داده است.

بهترین راه برای تعمیر گیت اتوماتیک قطعا  تماس با یک تکنسین حرفه ای است.

بیشتر بخوانید:  گیت اتوماتیک و آشنایی با انواع آن

گیت اتوماتیک به جهت مخالف حرکت می کند

این مسئله در گیت اتوماتیک کشویی رایج است. معمولا علت مشترک همه این مسائل وجود نوعی مانع در ريل درب است. از جمله اشیایی كه مانع حركت مي شوند : سنگ، کاغذ، کیسه، قسمتی از سایر مواد و اشیا. همه این را می توان به راحتی با یک جارو تمیز کرد. غلطک ها را بررسی کنید تا ببینید که آیا به درستی کار می کنند یا نه. ممکن است چيزي مانع حركت شود.

اگر شما در لولايي داشته باشيد مجبورید که اتصالات آن را بررسی کنید تا ببینید که آیا آغشته به روغن است يا نه. پس از انجام این کار باید از تراز بودن در اطمینان داشته باشید. برای این کار باید در را از منبع تغذیه آن جدا کرد. حرکت در را نگاه کنید باید یکنواخت و روان باشد.

کنترل کننده از راه دور عمل نمی کند

همانند هر کنترل كننده ای، نور قرمز ضعیفی در قسمت بالا وجود دارد. این نور زمانی روشن می شود که فرمان باز یا بسته کردن در را ارسال کرده باشید. اگر با فشار دادن دکمه نور قرمز روشن نشد، پس مشکل از باتری یا عمر مفید کنترل کننده می باشد. باتری ها را تعویض کنید. اگر مشکل پس از جایگزینی باتری همچنان ادامه داشت، مطمئنا نیاز به یک کنترل کننده از راه دور جدید دارید، چرا که احتمالا عمر مفید خود را کرده است. می توانید به تکنسین یا فروشگاهي که آن را خریداری کردید تماس بگیرید. تکنسین کنترل کننده از راه دور جدید را برنامه نویسی می کند و مشکل شما حل خواهد شد.

چه زمانی درب اتوماتیک به حالت دستی باز می شود؟

گاهی مجبور می شويد گیت اتوماتیک را در حالت دستی (Manual ) باز و بسته کنید. این حالت زمانی اتفاق می افتد که برق  قطع می شود یا درب به خاطر شکستگی و یا عدم سرویس سالانه کار نمی کند. اگر به علت قطعی برق گیت کار نمی کند می توانید با کلید دستی گیت را باز و بسته کنید. باید گیت را در حالت دستی بارها تست کنید تا ببینید کار می کند یا نه.

درب لولایی باز نمی شود

سه دلیل را می توان بررسی کرد.

اولین دلیل این است که کنترل از راه دور شکسته است، باتری های آن تمام شده است و یا فقط عمر مصرف آن به سر رسیده است.

سپس می تواند خطا از شیب مسیر ورودی به ساختمان باشد. در این حالت در صورت امکان، گیت را در جهت دیگر باز کنید، یا فقط آن را کمی بالاتر ببرید تا به سطح زمین گیر نکند.

از آنجا که سنسور حلقه ای در اکثر گیت ها وجود دارد، باید بررسی کنید که آیا این سنسور عامل سوء عملکرد درب است. این سنسورها از آسیب درب به فرد، حیوان یا شی، که در مسیر حرکت باشند، جلوگیری می کنند. اگر سنسور مانع را تشخیص دهد، درب در جهت معکوس حرکت می کند و یا غیرفعال می شود. اگر سنسورها به درستی کار نمی کند، با تکنسین تماس بگیرید.

گیت اتوماتیک صدا می دهد

اگر صدا را در طول شب و پس از طوفان و هنگام ضعیف بودن باتری می شنوید، باتری دیگری بیندازید. ممکن است پس از طوفان، باتری علائمی شبیه به زمانی که باتری تمام می شود را از خود نشان دهد، در حالیکه روز بعد باتری کار می کند. اگر با اضافه کردن باتری دوم باز هم گیت کار نکرد، حتما با خدمات پس از فروش شرکت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست